<$BlogRSDUrl$>

čtvrtek, října 11, 2007

Připravuje se město o miliony? 

Byl jsem v úterý na chvíli na zastupitelstvu. Asi budu chodit častěji, protože je to lepší než akční film - vzůšo.
Zaujalo mne několik kauz, ve kterých se opozice snažila argumenty změnit blížící se a, jak se většinou ukázalo, vesměs neovlivnitelné rozhodnutí většiny zastupitelů, výhradně koaličních. Byla to skoro marnost. No... Tak například odkoupení domu, který se musí zbourat kvůli sjezdu z nového mostu do přístavu. Město dostalo na jeho koupi a demolici 4milionovou dotaci, ale celou tuhle částku dá pouze za odkoupení domu od manželů Fialových, kteří dům vlastní/vlastnili. Upozornil na to zastupitel Dalibor Šaman. Starosta Miroslav Neumann odvětil, že České přístavy nebo Maersk (nejsem si teď zcela jist kdo) přislíbily, že demolici uhradí nebo na ni přispějí. Někteří zastupitelé tomu ale nevěří a chtějí spíš vidět nějakou psanou dohodu a peníze na stole (kromě toho, že jim cena za odkup přijde příliš vysoká). Takže se to tam dohadovalo, nejistota veliká, obava, že město bude cvakat statisíce nebo třeba milion navíc za demolici. Pan starosta podaný návrh hájil. A nakonec se odhlasovalo, že teda jo, že se to udělá podle původního plánu. Do toho jde taky to, že majitelům toho domu se bez výběrového řízení prodá městský dům nedaleko ZŠ na Pšovce za 1,9 milionu, takže se jim tak jakoby nechá ke koupi, aby asi jako měli kde být - a taky se dům napíše rovnou na jejich potomky. To jsou od města pro některé zastupitele hodně velké vstřícné kroky k lidem, kteří sice přijdou o svůj domov (jak neustále opakoval pan starosta a říkal, že "je potřeba jim pomoct, když vyšli vstříc oni dobrovolným a rychlým prodáním toho domu"), ale kteří dostanou velkorysou částku 4 miliony (místo třeba dvou/dvou a půl), ale navíc můžou z těch městem darovaných peněz rovnou zaplatit městský dům - zaplatí tak městský majetek městskými penězi. Podle pana Šamana přijde město na prodeji toho druhého domu asi o půl milionu (když se tedy prodá za 1,9, protože prý má cenu 2,4 nebo tak nějak). Fialovým tak může prakticky po výměně dvou domů zůstat částka 2,1 milionu, pokud dobře počítám. Tak o tomhle se tam třeba takhle mluvilo. Je to tam opravdu zajímavé se podívat, jak ográn zastupitelů funguje, diskutuje, rozhoduje se.

Podle České televize (Události v regionech, 10. 10. 2007, http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10.10.2007/207411000141010-19:25-1-udalosti-v-regionech.html) a také informací, které jsem zprostředkovaně dostal, provázejí nesrovnalosti prodej Krombholcovy vily (dříve tam například sídlila pohřební služba Benda, je to pěkná vila "pod soudem"). Zastupitelstvo ji prodalo za 4 miliony exekutorovi Romanu Chaloupkovi, tedy stávajícímu nájemci, a to bez výběrového řízení. V roce 2004 (jak jsem se dnes při přípravě do školy dočetl v Mělnické radnici z té doby) byl přitom pan Chaloupka Radou města určen jako exekutor pro městské záležitosti. Na tomtéž zasedání (ačkoli až po schválení prodeje za 4 miliony), přestože nebylo výběrové řízení, dostalo podle informací v reportáži Richarda Samka zastupitelstvo ještě jednu nabídku - a to na 5,5 milionu. Hlasování se ale neopakovalo. Město tak tedy zcela podle selského rozumu přišlo o 1,5 milionu. Odhaduji, že to by byly tak dvě opravené ulice.

No... tak asi tak. Zajímavé je, že jak jsem si dnes procházel ty Mělnické radnice, tak městský majetek se prodával obálkovou metodou, vesměs.

Comments: Okomentovat

This page is powered by Blogger. Isn't yours?