<$BlogRSDUrl$>

pondělí, července 17, 2006

Čína jede:

Archeologové nalezli v nejvýchodnějším úseku Velké čínské zdi šachovnici starou 700 let. Herní desku vyrytou do kamene používali strážci zdi, a to zřejmě v období vlády dynastie Sung (960 - 1279). Šachovnice je umístěna poblíž jedné ze strážních věží, které stojí v pravidelných vzdálenostech podél celé zdi, dlouhé 6000 kilometrů.
Čínské šachy jsou variantou „mezinárodních“ šachů; cíl je stejný, totiž porazit krále, ale liší se například v tom, že nemají střelce ani královnu a namísto nich mají děla a ministry.
Na stejném místě jako šachovnici nalezli badatelé vyrytou desku ještě pro jednu hru, která se jmenuje „Tygr požírá ovci“. Hra prý byla ve třináctém století velmi oblíbená.
čtk

Čínští biologové objevili unikátní druh samosprašné orchideje. Informovala o tom agentura AP.
Podle studie, která vyjde v nejnovějším vydání odborného časopisu Nature, otočí orchidej druhu Holcoglossum amesianum tyčinky do polohy, jež umožní, že prašník s pylem pronikne přímo k prohlubni v blizně, kde dojde k opylení. Tento specifický druh autogamní orchideje, která na rozdíl od jiných samosprašných rostlin nevyužívá k přenosu žádné lepkavé tekutiny nebo jiné prostředky, našel tým vědců z pekingské Univerzity Čching-chua Ta-süe v provincii Jün-nan. Vědci zde od února do dubna zkoumali více než 1900 květů tohoto druhu, které rostly na kmenech stromů. Udivilo je, že se dokáží množit právě v tomto období, kdy v provincii panuje suché a bezvětrné klima, které neumožňuje opylování pomocí větru. Orchidej zároveň nevytváří žádné vůně ani nektar, které by lákaly hmyz. Tato podoba samoopylení je podle vědců natolik výjimečná, že vylučuje cizosprašnost, tedy přenos pylu na květ jiné orchideje téhož druhu rostoucí na stejném kmeni.
čtk

Ruiny 2000 let starého opevněného města našli archeologové v severovýchodní Číně u hranic se Severní Koreou. Informovala o tom místní média. Zbytky města se skrývaly ve vodní nádrži Jün-feng. Odhalilo je snížení hladiny vody kvůli rekonstrukčním pracím. Hradby pobořeného města sahají do výšky 1,5 metru, jsou čtyři metry silné a ohraničují prostor o rozloze 180 krát 220 metrů. Podle archeologů město pochází z období dynastie Chan, která vládla v Číně v letech 206 př.n.l. až 220 n.l. Zmíněná oblast ale v té době spadala pod korejské království Kogurjo a podle agentury Nová Čína byly ve městě nalezeny hroby, v jakých se v tomto království pohřbívalo. Dalších 2360 podobných bylo odhaleno na dně nádrže asi 20 kilometrů od ruin města.
čtk


Ale taky:
K dvanácti letům vězení byl v úterý odsouzen čínský nezávislý novinář Jang Tchien-šuej, který byl obviněn z podvracení státu. Jang Tchien-šuej byl obviněn v souvislosti s tím, že uveřejňoval na zahraničních webových stránkách články, za něž dostával peníze ze zahraničí, a pomáhal tak údajně opozici. Čínská vláda se snaží vytlačit z novin, webových stránek a dalších médií články, jejichž obsah považuje za politicky a morálně nebezpečné.
čtk

Comments: Okomentovat

This page is powered by Blogger. Isn't yours?